Najlepsze sposoby na naukę języka obcego – 10 porad

Jak uczyć się efektywnie? Najlepsze sposoby na naukę języka obcego

sposoby na naukę języków obcych

Nauka języka obcego często kojarzy nam się z ogromnym wysiłkiem. To przekonanie może wywodzić się z lekcji języka  w szkołach, gdy po wielu latach nauki duża część osób wciąż ma problemy z porozumiewaniem się. Należy zadać sobie pytanie, dlaczego tak jest? Czy to wina nauczyciela, błędów w podstawie programowej, a może braku motywacji i systematyczności u uczniów? Często coś, co jest nam  odgórnie narzucone i egzekwowane źle się kojarzy i zamienia w przykry obowiązek. Co więc należy zrobić, aby nauka języka obcego była satysfakcjonująca i przynosiła pożądane efekty? Przedstawię Ci kilka porad. Oto najlepsze sposoby na naukę języka obcego:

1. Musisz to polubić!

Aby nauczyć się języka obcego, musisz odnaleźć w sobie pasję. Jeśli lekcje będą dla ciebie przykrym obowiązkiem, nie ma szans, że opanujesz go na takim poziomie, jakiego byś sobie życzył. Odnajdź w sobie motywację i powód, dla którego chcesz dany język opanować. Może być to wakacyjny wyjazd do kraju, w którym jest on językiem urzędowym lub sama fascynacja kulturą, a może chęć podniesienia kwalifikacji, dostania awansu lub potrzeba samorozwoju. Nieważne jaki to będzie powód, najważniejsze, aby motywował cię do pracy i osiągnięcia celu.

2. Wybierz odpowiednie narzędzie nauki

Oprócz uczęszczania na lekcje z wykwalifikowanymi lektorami, którzy z pewnością dobrze cię poprowadzą, warto też korzystać z dodatkowych narzędzi, które umilą Ci naukę i pozwolą utrwalić wiedzę. Na rynku dostępnych jest wiele książek do nauki języka, aplikacji, filmików, a nawet seriali stworzonych specjalnie dla obcokrajowców. Masz cały wachlarz możliwości, więc nie pozostaje nic innego, jak tylko z nich skorzystać.

3. Oglądaj seriale z napisami

Osłuchiwanie się z językiem to bardzo ważna rzecz. Przestań oglądać filmy z lektorem, który zagłusza wypowiedzi bohaterów i włącz napisy. Dzięki temu łączysz rozrywkę, jaką jest oglądanie seriali z nauką języka, ponieważ zapamiętanie i zrozumienie konstrukcji językowych przychodzi z łatwością, a wymowa przestaje sprawiać trudność.

4. Znajdź stałą porę do nauki

Niektórzy lepiej przyswajają wiedzę rano, inni wieczorami a jeszcze inni późną nocą. Znajdź przynajmniej godzinę każdego dnia o najlepszej dla Ciebie porze, którą poświęcisz na naukę języka. Tylko systematyczność przyniesie efekty.

5. Rozmawiaj z native speakerami

Pobierz popularną aplikację Tandem, która jest przeznaczona do nauki języka poprzez konwersację z jego rodzimymi użytkownikami. Nie martw się o swój poziom, albo o to, że nie będziesz w stanie się porozumieć. Dzięki możliwości ustawienia poziomu odnajdziesz chętnych do rozmowy będąc nawet na poziomie A1. Zapewniam, że dużo native speakerów czerpie frajdę z lekcji swojego języka dlatego z chęcią Ci pomogą.

6. Ucz się słówek wraz z ich definicjami

Jest to o wiele skuteczniejsza nauka niż samo tłumaczenie znaczenia na język polski. Dlaczego? Już Ci tłumaczę. Dzięki temu uczysz się więcej i zaczynasz myśleć w danym języku. Poznajesz też synonimy oraz uczysz się wyjaśniania znaczenia czegoś za pomocą innych słów. W ten sposób stale rozwijasz swoje umiejętności.

7. Spraw, aby nauka była przyjemna

Jeśli nie możesz skupić się w domu to może warto wybrać się do kawiarni albo parku? Jeśli należysz do osób, które nie przepadają za wydrukowanym tekstem, dlaczego by nie zrobić swoich własnych kolorowych notatek? Wypróbuj naukę w różnych miejscach, w ciszy, przy muzyce relaksacyjnej, a może z drugą osobą? Najważniejsze, abyś odnalazł najlepsze dla siebie sposoby na naukę języka obcego.

8. Załóż zeszyt błędów

Jeśli poszczególne słówka sprawiają Ci trudność w zapamiętaniu, lub jakieś zagadnienie gramatyczne wydaje się być bardziej skomplikowane, warto zrobić zeszyt błędów. Zapiszesz tam wszystko co sprawia Ci problemy i będziesz do niego wracał dotąd, aż przestanie 🙂

9. Staraj się czytać jak najwięcej tekstów w danym języku

Mogą to być artykuły, opowiadania – cokolwiek, co lubisz. Czytaj je i zaznaczaj słówka, których nie rozumiesz. Zobaczysz jaką satysfakcję poczujesz, gdy z czasem problematycznych zagadnień będzie coraz mniej.

10. Uzbrój się w cierpliwość.

Aby opanować język potrzeba czasu i determinacji, więc nie poddawaj się i nie zniechęcaj. Początki mogą być trudne, ale nie od razu Rzym zbudowano. Pamiętaj, że tylko wytrwałość i systematyczność to droga do sukcesu.

Autorka tekstu: Paulina Pacholczak – lektorka języka hiszpańskiego