Kultura Hiszpanii – las Fallas, czyli Święto Ognia

Las Fallas, czyli hiszpańskie Święto Ognia

las fallas hiszpańskie święto ognia

Marzec to czas, gdy wiosna zbliża się wielkimi krokami i zdecydowana większość z nas wyczekuje nadejścia ciepłych dni. Hiszpanie mają wyjątkowy sposób na świętowanie odejścia zimy, ponieważ specjalnie na tę okazję organizują duży festiwal, zwany Las Fallas, czyli hiszpańskie Święto Ognia. Festiwal odbywa się trakcie obchodów ku pamięci świętego Józefa w Walencji. Tradycja imprezy sięga średniowiecza, gdy w dzień świętego Józefa cieślarze sprzątali swoje magazyny przed przyjściem wiosny i wszystkie niepotrzebne materiały układali na ulicy, aby później je spalić.

Las Fallas, czyli hiszpańskie Święto Ognia odbywa się każdego roku i trwa od 15 do 19 marca. Jest to jedno z najbardziej znanych hiszpańskich świąt, które przyciąga masę turystów, zarówno z różnych regionów Hiszpanii, jak i spoza granic kraju. Szacuje się, że miasto w tym czasie odwiedza nawet 2 miliony turystów z całego świata. Co za tym idzie, wybierając się na festiwal, warto mieć na uwadze, że organizację wyjazdu należy zaplanować odpowiednio wcześniej. W tym okresie zarówno loty, jak i miejsca w hotelach bardzo szybko się wyprzedają. Inauguracja tego święta rozpoczyna się już w ostatnią niedzielę lutego, podczas tzw. La crida, gdy pośród mieszkanek Walencji wybiera się królową fiesty i podaje oficjalne informacje o wyczekiwanej przez wszystkich imprezie.

 

 

Świętowanie każdego dnia rozpoczyna się już o 8 rano, podczas tak zwanej desperta, czyli pobudki. Orkiestry dęte maszerują wtedy ulicami miasta, a za nimi podążają tak zwani falleros i falleras, którzy ubrani w swoje tradycyjne stroje, rzucają petardami na ulicę. Są to pokazy artystyczne i pirotechniczne, które ogląda tłum ludzi na ulicach. Każdego dnia o 14.00 ma miejsce mascaleta czyli efektowny pokaz petard, a o północy pokaz fajerwerków. Drugiego i trzeciego dnia festiwalu ofiarowuje się kwiaty patronce Walencji – Matki Bożej Opuszczonych. Dekoruje się wtedy kwiatami ogromną, drewnianą figurę Matki Boskiej, która po dwóch dniach wygląda naprawdę imponująco.

 

 

Główną atrakcją festiwalu są kolorowe figurki różnych kształtów i rozmiarów, będące często parodią znanych osobistości z dziedziny polityki i mediów. Są one instalowane w całym mieście tuż przed festiwalem.

Według tradycji, każda ulica w Walencji powinna przygotować własną kompozycję. Mieszkańcy konkurują ze sobą na tę najciekawszą, ponieważ do wygrania są wartościowe nagrody przyznawane przez władze miasta.

 

 

Spalenie fallas to najbardziej wyczekiwana część festiwalu, która jest jednocześnie jego zwieńczeniem. Tego dnia o 12.00 jest odprawiana msza ku czci świętego Józefa. Wieczorem ma miejsce Cobalgata del Fuego, czyli wieczorny pochód ognia. Spalanie rozpoczyna się o 23. Najpierw płoną figurki przygotowane przez dzieci, a po północy wszystkie fallas, z wyjątkiem jednej zwycięskiej, która zostaje spalona jako ostatnia. Ta część festiwalu nazywa się La Crema, czyli właśnie spalanie. Wydarzenie jest bardzo widowiskowe, Walencja w ten sposób symbolicznie przegania zimę.

 

 

Jako, że Hiszpanie to naród, który uwielbia wszelkiego rodzaju fiesty to impreza każdego dnia przenosi się do barów i klubów i trwa do białego rana.

Zdania na temat święta są podzielone. Hiszpanie to naród bardzo przywiązany do tradycji, jednak część osób zaczyna dostrzegać szkodliwość imprezy, która generuje ogromne koszty i zanieczyszcza środowisko. Przeciwnicy imprezy chcąc uniknąć hałasu i tłoku opuszczają miasto na ten czas. Należy jednak mieć na uwadze, że to znany na całym świecie festiwal, który ma duże znaczenie dla turystyki miasta. 

Autorka tekstu: Paulina Pacholczak – lektorka języka hiszpańskiego

Fot.:

u góry

pod artykułem