Kultura Hiszpanii – Jak Hiszpanie obchodzą Wielkanoc?

Kultura Hiszpanii - Jak Hiszpanie obchodzą Wielkanoc?

wielkanoc hiszpania

Z okazji zbliżającej się Wielkanocy chciałabym przybliżyć Wam sposób spędzania jej przez Hiszpanów. Święta w Hiszpanii zdecydowanie różnią się od tych w Polsce. Obchodzone są w sposób bardziej uroczysty.

Hiszpanie nie znają tradycji malowania pisanek, a także nie chodzą do kościoła ze święconkami. W sklepach ciężko natknąć się na ozdoby wielkanocne. Okres Wielkanocy nazywa się Semana Santa, czyli Święty Tydzień i zaczyna się już niedzielę palmową. Podczas gdy Polacy dopiero przygotowują się do świąt, w Hiszpanii rozpoczynają się już obchody. Każdego dnia organizowane są procesje, przemierzające przez miasto, które są najważniejszą tradycją tego święta. Są one organizowane z wielkim rozmachem, aby oddać hołd wierze i tradycji. Ich organizacją zajmują się bractwa religijne Cofradías. Są to stowarzyszenia wiernych z parafii, które istniały już w średniowieczu. Ich członkowie ubrani są w specjalne stroje, które nazywają się tunikami, a na głowach mają tak zwane capirotes, czyli kaptury w kształcie stożka. Każde bractwo ma wewnętrzny kodeks regulujący ubiór na procesję.

wielkanoc w hiszpanii

Najtrudniejsza rola w procesji należy do costaleros. Są to mężczyźni, którzy na swoich barkach niosą ogromną platformę, na której znajdują się figury Chrystusa, Matki Boskiej i scen pasyjnych. Jest to sposób upamiętnienia męki Chrystusa. Platformy te nazywają się pasos. Niektóre z nich mogą ważyć nawet 200 kg i mieć kilkaset lat. W procesjach swój udział mają również dzieci ubrane w charakterystyczne stroje. Długość trwania procesji może być męcząca dla najmłodszych, dlatego ich opiekunowie co jakiś czas dają im słodkości w nagrodę za wytrwałość. Ruch procesji jest koordynowany przez capataza. Atmosfery dodają ubrane ulice, zapach kadzideł, kwiatów i muzyka wydobywająca się z instrumentów dętych. Trasy procesji są wcześniej znane, ponieważ informacje te są podane na długo przed świętami. Dzięki temu mieszkańcy wcześniej  rozkładają turystyczne krzesła na tarasach, tym samym zajmując dla siebie miejsce. Procesje mogą trwać nawet kilka godzin, dlatego w ich trakcie jest przewidziany czas na krótkie przerwy. W większych miastach może się odbywać nawet 30 procesji na dobę.

W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny Hiszpanie odpoczywają w gronie rodzinnym. Kończy się wtedy smutek i zaduma po Wielkim Tygodniu i rozpoczyna świętowanie zmartwychwstania Chrystusa. Wiele osób wykorzystuje ten czas na urlop i wyjeżdża na wakacje. Hiszpanie czas świąt wolą przeznaczyć na odpoczynek i nie spędzają tyle czasu na przygotowania co my. Mają jednak kilka tradycyjnych potraw. Główną z nich jest zupa z cieciorki. Wielkanocne ciasto to mona de pascua – są to kolorowe drożdżówki, które mają we wnętrzu czekoladowe jajka. To głównie słodkości królują na stołach, a także lemoniada wielotygodniowa, której głównym składnikiem jest wino wymieszane z cytrynami, cukrem i cynamonem. Napój przed podaniem powinien być pozostawiony na przynajmniej trzy dni.

Hiszpania to bardzo turystyczny kraj, dlatego też te niesamowite widowiska podczas świąt wielkanocnych przyciągają ogromne ilości turystów z całego świata.

Autorka tekstu: Paulina Pacholczak – lektorka języka hiszpańskiego

 

Zdjęcia (kolejno od góry):

1

2

3