Kultura Hiszpanii – Hiszpańska Corrida de toros

Hiszpańska Corrida de toros

corrida kultura hiszpanii

Na pewno każdy z Was słyszał kiedyś o walkach byków zwanych Corridą. Hiszpańska Corrida de toros to obok flamenco jedno z najbardziej ekscytujących widowisk, które podkreśla ducha Hiszpanii. Zdania na temat corridy są podzielone. Wielu uważa ją za ponadczasowy spektakl i wspaniałą rozrywkę w której publiczność również ma swój udział. Z drugiej strony, w przedstawieniu tym biorą udział zwierzęta, które bardzo cierpią. Badania wykazują, że 80 procent Hiszpanów sprzeciwia się tej tradycji. Władze jednak twierdzą, że to zbyt dochodowa atrakcja turystyczna, aby całkowicie jej zakazać.

Nie znamy dokładnych początków Corridy. Być może wywodzi się ona z walk byków przeprowadzanych jeszcze w starożytnym Rzymie.


Corridy odbywają się na specjalnie przeznaczonych do tego arenach zwanych Plaza de Toros. Są to owalne obiekty z odkrytym dachem, w centrum których jest ubite, piaszczyste podłoże.


W Corridzie biorą udział byki, tak zwane toros bravos, czyli odmiana szczególnie agresywnych, masywnych i temperamentych byków. Spektakl składa się z kilku etapów. Corrida rozpoczyna się kłuciem byka przez picadora na koniu, któremu towarzyszą torreadorzy. Ich zadaniem jest rozdrażnienie i nakierowanie byka na konia. Następnie banderilleros wbijają mu w kark krótkie włócznie z kolorowymi chorągiewkami. Dopiero po tym obrzędzie zaczyna się prawdziwe widowisko. Matador, czyli główny uczestnik Corridy jest wyposażony w szablę i ma na sobie tradycyjny strój, który nazywa się Traje de luces. Jego zadaniem jest wbicie szabli w określone miejsce na karku byka. Matador musi wykonać show, dlatego często robi sztuczki, które wydają się bardzo niebezpieczne.Zabicie byka musi być spektakularne. Inaczej publiczność da wyraz znudzenia przedstawieniem. Jeśli matador ma problemy z ujarzmieniem byka, to na arenę wjeżdżają torreadorzy na koniach, którzy otaczają go i poruszają się wokół niego z płachtami, aby osłabić jego orientację. Ta część Corridy to tak zwany taniec ze śmiercią. Matador o możliwość zabicia byka pyta publiczność. Po otrzymaniu aprobaty jego zadaniem jest uśmiercenie zwierzęcia jednym wbiciem szpady. Publiczność w tym czasie dopinguje Jeśli matadorowi nie uda się go zabić za pierwszym razem, musi liczyć się z ”wybuczeniem” przez widownię. Jeśli byk jest wyjątkowo dzielny, może zostać ocalony przez tak zwane indulto i wtedy wraca do hodowli.

Każdy byk bierze udział w corridzie tylko raz. Są to zwierzęta na tyle inteligentne, że w następnej walce wiedziałyby, że trzeba atakować człowieka, a nie szpadę. Jeśli matador wykona dobre show i zabije byka od razu to może w nagrodę odciąć jego uszy. Czasami rzuca je w publiczność. Martwe zwierzę zostaje zasłonięte i ściągnięte z areny.

Ceny biletów na Corridę są bardzo rozbieżne. Kosztują od kilkunastu do kilkuset euro. Wysokość ceny zależy od miasta, miejsca na arenie, a także terminu, w którym się odbywa.

Spór o Corridę jest bardzo aktualny i pomimo, że trwa od wielu lat, to widowiska wciąż się odbywają i cieszą dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród turystów. Na krytykę spektaklu Hiszpanie często odpowiadają „Esto es cosa de Espańa”, co oznacza, że to sprawa Hiszpanii związana z ich kulturą i tradycją.

corrida de toros

Autorka tekstu: Paulina Pacholczak – lektorka języka hiszpańskiego

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami na temat nauki i nauczania języków obcych 🙂